Strona główna Napisz do Nas
BAZA WIEDZY

Koszt odejścia pracownika z firmy

24-07-2011

Zatrudnienie niewłaściwej osoby jest bardzo kosztownym błędem. Amerykański Departament Pracy podaje, że koszt zastąpienia pracownika wynosi ok. 1/3 jego rocznego wynagrodzenia. Zastąpienie menedżera wyższego szczebla kosztuje firmę min. jego roczną pensję.

W tę kwotę wliczono jedynie łatwo policzalne koszty: rekrutacji, szkolenia oraz niższej produktywności w okresie wprowadzania nowego pracownika na dane stanowisko. Jeśli do tego doliczymy straty poniesione z tytułu spadku motywacji odchodzącego pracownika, spadku motywacji innych członków  jego zespołu, koszty utraty klientów, kontraktów, koszty wakatu oraz koszty czasu pracy osób prowadzących rekrutację i szkolenia nowego pracownika dojdziemy do kwoty, która jest porównywalna z rocznym wynagrodzeniem odchodzącej osoby. Na dodatek - czym wyższa jest pozycja pracownika w firmie, tym większa jest strata spowodowana jego odejściem. Zastąpienie menedżera najwyższego szczebla kosztuje firmę więcej niż jego dwa roczne wynagrodzenia.

Od osób przeprowadzających procesy rekrutacji oczekuje się obecnie poszukiwania i zatrudniania talentów – tyle tylko, że słowo talent jest słowem o bardzo wielu znaczeniach i w przypadku każdej nowej rekrutacji oznacza coś zupełnie innego. To, co jedna organizacja uznaje za talent, dla drugiej może oznaczać kompletny brak dopasowania. Można być uznanym za talent przez jednego szefa, czy też zabłysnąć w jednej fazie rozwoju firmy, a po zmianie warunków otrzymać wypowiedzenie.

W procesie rekrutacji poszukiwanie talentów jest podobne do układania puzzli i zawsze polega na dobrym dopasowaniu.

     Fragment artykułu Niny Solińskiej – właścicielki HR HIGH Touchkomentarze wspiera Disqus
Redakcja portalu nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach.

 

Ministerstwo Finansów oraz PIT.PLVAT.PL

Badania osobowości menadżerów narzędziem  Facet5

Portal organizacji pozarządowych - NGO.PL

 

System badania osobowści zawodowej

Stowarzyszenie "Przystań"

ONLINE24.pl - kompleksowa obsługa internetowa -

Agencja Interaktywna

OPEN SPACE Jack Burlay - strona autorska SF + kryminał
 

 

   

 

Copyright © Final 2011
zamknij X
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie.